Manažment progresívnej myopie
Krátkozrakosť, alebo myopia, je refrakčná chyba, ktorá sa vyznačuje zhoršeným videním do diaľky. Koriguje sa mínusovými šošovkami, takzvanými rozptylkami. U detí sa často prejaví až na prvom stupni základnej školy horším videním na tabuľu, chybovosťou pri opisovaní textu či bolesťami hlavy.
Nie každá krátkozrakosť musí znamenať, že bude nekontrolovateľne rásť. Pre každý vek sú stanovené normy a na tie musíme prihliadať. Akonáhle sa preukáže riziko rýchlejšieho rastu oka a s ním spojeného rýchleho rastu dioptrií, treba zasiahnuť a pravidelne ho sledovať.
Príčin rastu myopie je viacero:
- Nedostatočná korekcia
Neskoré zistenie potreby korekcie krátkozrakosti, nenosená korekcia, slabá korekcia zraku či nepravidelné kontroly refrakcie môžu celkový priebeh nárastu ešte zrýchliť. Dôvodom je obraz nedopadajúci na sietnicu, ktorý stimuluje rast oka.
- Digitálne zariadenia
Veľa aktivít na blízku vzdialenosť a predovšetkým pohľad na digitálne zariadenia celkový progres myopie zrýchľujú. Podľa odporúčaní by dieťa do 2 rokov nemalo prichádzať vôbec do kontaktu s mobilom či tabletom. Deti vo veku 2 až 5 rokov maximálne 1 hodinu denne a v rozmedzí veku 5 až 12 rokov maximálne 2 hodiny denne. Problémom je tiež vzdialenosť, z ktorej dieťa robí danú aktivitu nablízko. Minimálna vzdialenosť na čítanie by mala byť 30 cm.
- Málo pohybu vonku
Pobyt vonku na dennom svetle síce rast myopie nezvráti, ale je dôležitým faktorom v prevencii vzniku. Odporúčame stráviť minimálne 2 hodiny denne na čerstvom vzduchu.
- Genetika
Genetická predispozícia zohráva pri progresívnej krátkozrakosti dôležitú rolu. V prípade, že už jeden z rodičov má krátkozrakosť, je pravdepodobnosť okolo 30 %, že dieťa bude krátkozraké. Ak sú obaja rodičia krátkozrakí, toto riziko sa zdvojnásobuje.
Dnes už progresívny nárast myopie vieme ovplyvniť, liečba je však najúčinnejšia v detstve. Musíme počítať s tým, že hodnota korekcie bude napriek liečbe rásť, ale progres musíme čo najviac spomaliť a zabrániť komplikáciám spôsobených väčšou dĺžkou myopického oka.
Primárne musí byť nastavená aktuálna a plná korekcia. Má to však svoje ALE. Okuliare nie sú liečbou. Medzi formy liečby zaraďujeme špeciálne okuliarové šošovky na kontrolu myopie, multifokálne kontaktné šošovky, ortokeratologické kontaktné šošovky či atropínové očné kvapky. Formu liečby nastavuje vždy očný lekár individuálne.