Máme otvorené, príďte nás pozrieť kedykoľvek počas otváracích hodín.

Ortoptika

Ortoptika je očná špecializácia zaoberajúca sa poruchami jednoduchého binokulárneho videnia, spolupráce očí. Binokulárne videnie je dôležité kvôli koordinácii pravého a ľavého oka, aby sme oboma očami súčasne videli jeden obraz.
Jednoduché binokulárne videnie nie je vrodená schopnosť, ale vzniká až po narodení dieťaťa. Najdôležitejšie zmeny vo vývoji sa dejú počas prvého roku. Ďalšie roky sa súhra medzi očami a zrakovým centrom v mozgu upevňuje, čo trvá približne do 6 až 8 rokov. Ak v tomto kritickom období dôjde k narušeniu vývoja binokulárneho videnia, fyziologický vývoj videnia je narušený. Dôsledkom toho najčastejšie vznikajú tupozrakosť a škúlenie, čoho následkom je strata spolupráce očí a priestorového videnia.
Tupozrakosť alebo amblyopia
Zníženie zrakovej ostrosti rôzneho stupňa, obyčajne bez viditeľných zmien a možnosti zlepšenia pomocou dioptrií. Ak do mozgu prichádzajú dva rozdielne obrazy, mozog začne potláčať vnem z horšie vidiaceho oka a uprednostňuje len ten kvalitnejší. U horšieho oka postupne bez viditeľných zmien dochádza k poklesu zrakovej ostrosti a prehlbovaniu tupozrakosti. Jej ďalšími charakteristickými príznakmi bývajú zmeny fixácie, poruchy lokalizácie a rozlišovacej schopnosti.
Škúlenie alebo strabizmus
Ide o asymetrické postavenie očí, kedy sa pri sledovaní predmetu osy videnia nepretínajú v rovnakom bode. Škúlenie nie je len estetická záležitosť, ale znamená to narušenie spolupráce medzi očami a oči teda nie sú schopné sledovať rovnaký objekt v jeden moment. Na základe toho dochádza k poruche binokulárneho videnia. Škúlenie môžeme rozdeliť na skryté, ktoré nie je vidieť a zjavné, ktoré je typické asymetrickým postavením očí.
Pleopticko-ortoptické cvičenia
Ide o pravidelné cvičenia, ktoré prebiehajú na ortoptickom pracovisku v intervale, aké určí oftalmológ pod dohľadom ortoptistu. Úspešnosť liečby tupozrakosti či škúlenia závisí od mnohých faktorov, ale rozhodne si vyžaduje trpezlivosť a poctivý prístup k cvičeniu. Môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým sa podarí dosiahnuť prvotné zlepšenie. Motivácia detského pacienta je preto kľúčová.
Intenzita cvičení sa postupom času zmierňuje a plnia formu udržiavacích cvičení. V prípade, ak by sa prestalo s cvičením náhle, mohlo by sa stať, že dôjde ľahko k zhoršeniu a recidíve. Treba tiež pamätať na to, že tupozrakosť a škúlenie spôsobujú, podľa stupňa závažnosti, poruchy binokulárneho videnia a ani poctivá terapia nemusí binokulárne funkcie v istých prípadoch obnoviť. Môže byť teda trvalo narušená schopnosť priestorového videnia, čo má následne vplyv na vzdelávanie dieťaťa a výber budúceho povolania, ktoré si vyžadujú najvyššiu mieru spolupráce medzi očami.
Pleoptická terapia
Zameraná je na liečbu tupozrakosti a dosiahnutie čo najlepšieho videnia na tupozrakom oku. Základom liečby tupozrakosti je v prvom rade korekcia refrakčnej chyby pomocou okuliarov a klapka slúžiaca na zakrytie oka, takzvaný okluzor, a paleoptické cvičenia na ortoptickom pracovisku podporené domácim cvičením. Čím skôr sa tupozrakosť odhalí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude možné jej vycvičenie. Ak sa na tupozrakosť príde neskoro, žiaľ, jej vyliečenie už nie je možné a jej následky pokračujú až do dospelosti.
Ortoptická terapia
Jej cieľom je obnoviť a prehĺbiť porušené jednoduché binokulárne videnie a celkovo spoluprácu oboch očí. Pri liečbe tupozrakosti plynule nadväzuje ortoptická terapia na pleoptickú terapiu. Zároveň tvorí samostatný druh cvičení pri pacientoch s poruchami binokulárnych funkcií pri škúlení, napríklad po operáciach škúlenia či úrazoch. Ortoptické cvičenie sa vykonáva podľa potreby od detského veku až do dospelosti.
Najväčšie úspechy v terapii porúch binokulárneho videnia sú zaznamenávané u detí v období predškolského veku. S cvičeniami sa väčšinou začína okolo 3. roku života podľa schopnosti spolupráce a sústredenia. Ak sa napríklad tupozrakosť odhalí až v období školskej dochádzky, úspešnosť liečby je veľmi individuálna. Po 12. roku života je tupozrakosť neliečiteľná. V neposlednom rade je veľmi podstatná aj spolupráca odborníkov s rodičom a samotným dieťaťom. Nedodržanie odporúčaných postupov, čiže nosenie nastavenej korekcie, okluzoru či domácich cvičení, môže spôsobiť, že želaný progres bude veľmi pomalý alebo dokonca žiadny. Cena za ortoptický status a ortoptické cvičenie je 35 EUR.
Rezervácia vyšetrenia